Vízkereszt, vagy amit akartok – SzeretemSzegedet.hu

by

Vízkereszt, vagy amit akartok – Mit ünneplünk január hatodikán?

Január hatodika vízkereszt napja, amikor a legtöbben búcsút vesznek a karácsonyfától, hiszen ezzel a nappal lezárul a karácsonyi ünnepkör, egyúttal kezdetét veszi a farsangi mulatság.

Nagyon fontos határpont a befelé forduló, elmélyült karácsony és a víg mulatozást jelentő farsangi időszak között, emellett önmagában is fontos ünnep.

De, hogy miért pont vízkereszt?

A IV. század elejétől lett ez a nap liturgikus ünneppé, és ennek szokása gyorsan elterjedt előbb keleten, majd nyugaton. A keresztények körében 312–325 között kezdett terjedni, mint Jézus Krisztus születésének, keresztségének, a kánai menyegzőnek és a Háromkirályok (napkeleti bölcsek) látogatásának ünnepe. Később az ünnep elsődleges témája Keleten Urunk keresztsége (erre emlékeztet a vízszentelés) és Nyugaton a Háromkirályok látogatása lett. A római egyház szertartásai szerint ezen a napon vizet és tömjént szenteltek. A víz megszentelésének, azaz megkeresztelésének szertartásából ered a magyar vízkereszt elnevezés is.

Az ünnep görög neve – epifánia (megjelenés) – utal arra, hogy Isten megjelenik dicsőségében. Vízkereszt ünnepe emlékeztet tehát arra, hogy Jézus Krisztusban Isten megjelent emberként, eljött közénk, és elhozta nekünk az üdvösséget.

A magyarság körében a vízkereszt ünnepéhez kötődően különböző népszokások alakultak ki a századok során. A magyar vízkereszt kifejezés a víz megszenteléséből, megkereszteléséből ered. A víz és a tömjén megszenteléséből alakult ki a házszentelés hagyománya is. Megszentelték a vízzel a házakat és az ólakat, még a bölcsőre is szentelt vizet hintettek. Régebben otthon a szenteltvízzel megitatták az állatokat, hogy ne legyenek az év folyamán betegek, vagy az emberek magukra locsolták betegségek vagy rontás ellen. Egyes helyeken a ház földjét is meglocsolták, hogy áldás legyen a házon. Vízkeresztkor még egyszer meggyújtják a karácsonyfa gyertyáit, szétosztják a megmaradt édességet, a fát tűzre teszik, csak egy ágacskát tűznek belőle a szentkép mögé a gonosz ellen.

A többi fontos naphoz hasonlóan vízkereszthez is kapcsolódik időjárás-jóslás, miszerint ha január 6-án hideg volt, korai tavaszt vártak.

Legyen így!

Készítette: Kovács Henrietta